Здравейте, пътешественици!
Започвам нова рубрика в „Пътеписаници“, в която ще ви срещам с хора, които обичат пътя и красотата на живота. В категория „Интервю“ ще можете да следите всички бъдещи вдъхновяващи разговори. На добър час!
***
Първата ни среща е с Ели Иванова – майка, съпруга, математик, програмист, автор на блога за пътешествия „Друми в думи“. Скоро тя издаде първата си книга „52 екопътеки за всеки“, в която ни дава много идеи и полезна информация за интересни маршрути из България.
Познавам Ели от няколко години. Впечатли ме със своята непринуденост, точността – както в думите, така и в действията си и с голямата душа на пътешественик. Поговорихме си за дебютната ѝ книга, за магията на пътя, за България. Вижте какво още сподели Ели.
Как пътешествията и блогът „Друми в думи“ те доведоха до издаването на дебютната ти книга „52 екопътеки за всеки“?
След 5-годишно активно писане в блога, успях да създам над 300 статии и да опиша къде по-кратко, къде по-подробно много повече от 300 места. Така съвсем естествено започнах да се замислям да събера част от написаното в книга. Когато я започнах, си мислех, че ще ми бъде лесно, защото вече имах немалко и текстов, и снимков материал. Е, не се оказа точно така.
Статията в блог с лични впечатления се различава от главата в книга, дори и двете да се отнасят за едно и също място. В блога освен описанията на маршрутите си позволявам на места да разкажа по някоя случка, да споделя различни подробности от самото пътешествие, имам свободата да илюстрирам написаното с колкото снимки поискам. В книгата всичко е по-стегнато, текстовете – изчистени, а броят снимки към всяка глава – твърде ограничен. Докато пишех книгата, целта ми беше да поднеса на читателите всичко, което трябва да знаят за даден маршрут, без излишни подробности. Дали съм успяла, ще кажат хората.
Книгата ти предлага по една екопътека за всеки уикенд в годината. А теб къде най-често можем да те открием през уикенда?
През пролетта – по водопади, през лятото – по планини и върхове, през зимата – по манастири, а през златната есен – по всички тези места накуп 🙂
Коя е любимата ти част от пътешествието?
Обикновено се подготвям добре за всяко едно пътешествие, дори и в редките случаи, когато съм била на организирана екскурзия или трип. Чета информация за съответната дестинация, какви любопитни обекти могат да се видят там. Все пак, когато отида на място, ми е най-интересно. Любимата ми част е самото пътешествие. То често носи изненади, въпреки подготовката.

А от създаването на книгата?
Както споменах, създаването на книгата не беше съвсем лесно, зад нея стои много труд както от моя страна, така и от страна на издателство Сиела. Когато я видях напълно завършена и отпечатана, едва тогава почувствах удовлетворение.
Ти вече представи книгата си пред читатели в София и Велико Търново. Какво те попитаха хората? Кое ги вълнуваше най-много?
И на двете представяния имаше доста хора, предимно активни туристи. Говорихме си за красиви места и интересни маршрути в България.

Какво би посъветвала начинаещите пътешественици, които нямат много опит в пешеходните преходи?
Най-важното е да бъдат добре подготвени. Това включва подробно запознаване с маршрута (доколкото е възможно), съобразяване с прогнозата за времето, добра екипировка – удобни спортни обувки, подходящо облекло, дъждобран. Да не забравят шише с вода и сандвичи. Да не оставят боклуци след себе си.
Коя екопътека искаш да изминеш отново и защо?
На много от вече посетените места с удоволствие се връщам. Например, по Вазовата екопътека съм минавала три пъти. Искърското дефиле ми е любимо, районът на Централен Балкан – също, а Родопите са нещо изключително – там никога не омръзва.

Разкажи ни за някоя интересна среща, случила се на път.
Сещам се за една много интересна среща на едно невероятно място – остров Свети Иван край Созопол. Освен че е най-големият български черноморски остров, той има богата история, предвид близостта му със Созопол, наследник на древния град Аполония. На острова могат да се видят останки от стар манастирски комплекс и базилика, където изследователят на обекта проф. Казимир Попконстантинов открива преди няколко години реликварий с мощи на свети Йоан Предтеча, който е и патрон на манастира.
Когато ние посетихме острова, попаднахме на активни археологически разкопки. На място имахме късмета да се запознаем с археолога, ръководещ проучванията – споменатия проф. Попконстантинов от Великотърновския университет. И въпреки че това, както се оказа, беше последният ден от разкопките и хората разполагаха с ограничено време, професорът отдели време, за да ни разкаже малко за обекта и лично да ни покаже къде е открил преди време реликвария.
Кое е мястото, което най-точно отговаря на твоята представа за автентична българска красота?
Остров Свети Иван е едно такова място – място с история и красива природа. България е богата на множество такива места. Не мога да ги изброя всичките, но ето някои от тях – Исторически ландшафтен парк Градище край село Долно Дряново в Родопите, крепост Аневско кале край Сопот, Мелник и платото Свети Никола, старинните български манастири, невероятните ни природни забележителности – планини, върхове, езера, водопади. Ние българите сме богати, това е!

Какво е пътят за теб?
Пътят и пътуването са мой начин на живот (в извънработно време :). Това е непрекъсната възможност да се докосвам до нови места и картини, пък и да се връщам до други, които вече съм посещавала. Когато съм някъде, се опитвам да запомня всичко от обстановката и максимално да попия атмосферата на мястото, защото смятам, че почти всяко място си има своето обаяние.
Интервюто ти хареса? Тогава го сподели с приятели и последвай „Пътеписаници“ във Facebook!